QUIZ 1: Jak dobrze znasz holenderskie miasta?

2021-06-16


Sprawdź swoją wiedzę!

1/25: W którym mieście znajduje się ten przepiękny budynek zwany Royal Palace?

Rysunek 1 Peter Adams / Getty Images
GOED! FOUT!

Poprawna odpowiedź to oczywiście Amsterdam! Royal Palace Amsterdam znajduje się przy placu Dam w samym centrum miasta. Pełni przede wszystkim funkcję reprezentacyjną.

2/25: Most ten został nazwany na cześć holenderskiego księdza i humanisty – Erazma. Gdzie się znajduje?

Rysunek 2 CC BY-SA 2.0
GOED! FOUT!

Most znajdujący się na zdjęciu to Erasmusbrug, który znajduje się w Rotterdamie.

3/25: W którym mieście znajduje się Binnenhof – kompleks budynków, które od lat są centrum życia politycznego w Holandii?

Rysunek 3blog.hotelspecials.nl
GOED! FOUT!

Chodzi oczywiście o Den Haag! Mimo, że konstytucyjną stolicą Niderlandów jest Amsterdam, to siedziba holenderskiego rządu znajduje się w Den Haag.

4/25: W którym mieście możemy spotkać się z taką zabudową?

Rysunek 4 www.holland.com
GOED! FOUT!

Z taką zabudową możemy spotkać się w Utrechcie.

5/25: Gdzie możemy spotkać się z takim herbem kwiatowym?

Rysunek 5 Facebook Regio Gemeente
GOED! FOUT!

Mowa o Nijmegen. Herb kwiatowy znajduje się w pobliżu Belvedere – dawnej wieży strażniczej.

6/25: Ze względu na strategiczne położenie miasto to zostało bardzo silnie ufortyfikowane, czego przykładem jest most widniejący na zdjęciu- Sint Servaasbrug. Jak nazywa się to miasto?

Rysunek 6 tripadvisor.nl
GOED! FOUT!

Poprawna odpowiedź to Maastricht. Jest to jedno z najstarszych miast Holandii. Jest najdalej wysunięte na południowy-wschód.

7/25: Jak nazywa się plaża w jednym z nadmorskich miast, w którym możemy skorzystać z takich atrakcji jak diabelski młyn lub skok na bungee?

Rysunek 7 hotelmoment.nl/
GOED! FOUT!

To oczywiście Scheveningen! Plaża nazwana jest na cześć miasteczka rybackiego, które później stało się nadmorskim kurortem i dzielnicą w Hadze.

8/25: To miasto znane jest jako miejsce narodzin Hieronima Boscha, słynnego malarza renesansu.

Rysunek 8 www.anwb.nl
GOED! FOUT!

Mowa o Den Bosch! Miasto słynie ze średniowiecznego centrum miasta, z piękną gotycką katedrą św. Jana, unikalnymi kanałami tunelowymi i wieloma ładnymi, starymi uliczkami.

9/25: Jak nazywa się miejsce, w którym jednocześnie spotykają się granice trzech państw: Belgii, Niemiec i Holandii?

Rysunek 9 CC BY-SA 3.0
GOED! FOUT!

Miejsce, w którym zbiegają się granice trzech państw to oczywiście Drielandenpunt. Nieopodal leży szczyt Vaalserberg – najwyższy punkt w Holandii.

10/25: W tym miejscu można poczuć się jak w jednej z europejskich bajek. Jak nazywa się ten park rozrywki?

Rysunek 10 traveltrade.visitbrabant.com
GOED! FOUT!

To nic innego jak Efteling! Jest to park rozrywki i kompleks rekreacyjny w Kaatsheuvel, wiosce w prowincji Brabancja Północna.

11/25: Jak nazywa się najbardziej znany ogród kwiatowy w Holandii?

Rysunek 11 www.reisroutes.be
GOED! FOUT!

Poprawna odpowiedź to oczywiście Keukenhof! Co roku przez około dwa miesiące w miejscowości Lisse odbywa się wielkie święto kwiatów. Na 32 hektarach ogrodnicy wysadzają miliony cebulek tulipanów, chryzantem, hiacyntów czy róż. Miejsce uznaje się za atrakcję o międzynarodowej sławie.

12/25: Ta wyspa ma zaledwie 24 km długości i 9 km szerokości i wchodzi w skład większego archipelagu wysp zachodniofryzyjskich. Jak się nazywa?

Rysunek 12 Pixabay
GOED! FOUT!

To wyspa Texel. Całe terytorium wyspy oraz otaczające je wody stanowią gminę miejską Texel, wchodzącą w skład prowincji Holandia Północna.

13/25: Przez wielu nazywany najpiękniejszym rezerwatem przyrody w Holandii. Jak nazywa się to miejsce?

Rysunek 13 www.rondreis.nl
GOED! FOUT!

Mowa o Veluwe. Znajduje się w prowincji Gelderland i składa się z dwóch parków narodowych: Parku Narodowego De Hoge Veluwe i Parku Narodowego Veluwezoom.

14/25: To jest jedna z największych robót wodno-inżynieryjnych w historii Holandii, także unikalna budowla w skali światowej. Jak nazywa się ta tama?

Rysunek 14 www.holland.com
GOED! FOUT!

To zapora wodna Afsluitdijk. Oddziela słodkowodny zbiornik IJsselmeer od Morza Północnego. Ma 32 kilometry długości.

15/25: Przez jakie miasto przebiega ta charakterystyczna granica Belgii i Holandii?

Rysunek 15 https://toerismebaarle.com/
GOED! FOUT!

To granica, którą można spotkać w Baarle-Nassau. Gmina składa się z holenderskiego BaarleNassau i belgijskiego Baarle-Hertog.

16/25: Gdzie znajduje się to największe skupisko zabytkowych wiatraków w Holandii?

Rysunek 16 Robin Utrecht
GOED! FOUT!

To oczywiście Kinderdijk, który znajduje się w północno-zachodniej części Alblasserwaard, regionu w holenderskiej prowincji Holandia Północna

17/25: Z jakiego miasta wywodzi się ta porcelana?

Rysunek 17 catawiki.nl
GOED! FOUT!

Porcelana ta pochodzi z Delft. W połowie XVII wieku w Delft funkcjonowało ponad 30 fabryk ceramiki. Jedna z nich, fabryka Royal, istnieje i działa do dziś.

18/25: Historia którego miasta nieodłącznie związana jest z serem?

Rysunek 18 /indebuurt.nl
GOED! FOUT!

Poprawna odpowiedź to Gouda, słynie z wyśmienitego sera Gouda oraz tego, że wynaleziono tu stroopwafels. Ponadto miasto słynie z historycznego centrum miasta, w którym znajdują się takie budynki, jak ratusz i Sint Janskerk.

19/25: W którym mieście znajduje się pomnik widoczny na zdjęciu, wzniesiony na cześć polskich żołnierzy i generała Maczka?

Rysunek 19 traceofwar.nl
GOED! FOUT!

Pomnik ten znajduje się w Bredzie. Jest związany z wyzwoleniem miasta przez siły polskiej 1 Dywizji Pancernej podczas II wojny światowej.

20/25: Większość programów telewizyjnych produkowana jest w Media Park. Jest to serce holenderskiej sceny telewizyjnej i radiowej. Gdzie się znajduje?

Rysunek 20 Daria Scagliola en Stijn Brakkee
GOED! FOUT!

Media Park znajduje się w Hilversum. Jest to centrum medialne, w którym powstaje wiele produkcji radiowych i telewizyjnych.

21/25: W tym miejscu można natknąć się na wolno biegające zebry czy żyrafy! Jak nazywa się to miejsce?

Rysunek 21 www.anwb.nl
GOED! FOUT!

Ten ogród zoologiczny nazywa się Beekse Bergen i położony jest koło Tilburga w gminie Hilvarenbeek w prowincji Brabancja Północna.

22/25: Jest to wioska z wieloma domami wiejskimi pokrytymi strzechą i charakterystycznymi drewnianymi mostami, otoczone jeziorami i lasami. Jak się nazywa?

Rysunek 22 www.reisroutes.be
GOED! FOUT!

To oczywiście Giethoorn! Jest to wioska w prowincji Overijssel. Nazywana jest Wenecją Północy. Jest popularna wśród turystów z zagranicy i Holandii.

23/25: Jest to miasto, w którym swoje początki miała firma Philips. Poza tym jest znane z rozbudowanej sieci przemysłu. Jak się nazywa?

Rysunek 23 www.holland.com
GOED! FOUT!

Poprawna odpowiedź to Eindhoven. Jest to miasto położone na południu kraju nad rzeką Dommel. To wielki ośrodek przemysłowy. Eindhoven jest kolebką firmy Philips, która założyła tutaj pierwszą fabrykę żarówek.

24/25: W tej okolicy zobaczysz autentyczne domy, młyny, fabrykę cyny, farmę serów i mleczarni oraz inne rzemiosła z XVII i XVIII wieku. Jak nazywa się to miejsce?

Rysunek 24 www.holland.com
GOED! FOUT!

Na zdjęciu widnieje oczywiście Zaanse Schans, skansen wiatraków znajdujący się w Zaandam, w prowincji Holandia Północna.

25/25: Ten pałac został wzniesiony na życzenie holenderskiego króla, Willema II, który sam położył pierwszy kamień i tym samym rozpoczął jego budowę. Obecnie pełni funkcję ratusza. Gdzie się znajduje?

Rysunek 25 erfgoed.nl
GOED! FOUT!

Pałac znajduje się w Tilburgu.

Jak dobrze znasz Holandię?
Wierzymy, że możesz lepiej! Zobacz, ile ciekawych miejsc można znaleźć w tym małym państwie! Spróbuj zainteresować się Holandią i dowiedzieć się więcej na jej temat.
Super wynik! Kontynuuj zdobywanie wiedzy na temat Niderlandów!
Brawo! Jesteś prawdziwym znawcą Holandii!

Kursy

Więcej o kursach

Serwis używa cookies!

Kontynuując zgadzasz się na naszą politykę cookies.

OK, ZGADZAM SIĘ